Aşr-ı Şerif

HÛD: 1,2,3. âyetler

بِسْـــــمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيـمِ

Eûzü-Besmele

İyiliği sonsuz ikramı bol Allah’ın adıyla.

“Elif, Lâm, Râ. Bu öyle bir kitaptır ki, âyetleri muhkem kılınmış (yani hüküm verir, emir verir, kurban kes, namaz kıl gibi), aynı zamanda bu hüküm veren ayetler her şeyden haberdar olan hikmet sahibi Allah tarafından ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Kurban kesme emrinin açıklandığı; Enam 142, 143; hac 34, 35,37”gibi.

Öyle ki, Allah’tan başkasına ibadet kullık etmeyin. Gerçekten ben, sizi O’nun tarafından uyaran ve müjdeleyenim;

“Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra da O’na tövbe edin ki sizi belirlenmiş bir süreye kadar güzel bir şekilde yararlandırsın ve her fazilet sahibine faziletinin karşılığını versin. Eğer yüz çevirirseniz, ben sizin adınıza büyük bir günün azabından korkuyorum.”

………………………………………………………………

بِسْـــــمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيـمِ

ENÂM 6/79-82

(İbrahim şöyle dedi):“Ben, hanif olarak yani hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, müşriklerden değilim.”

Kavmi onunla çekişip tartışmaya girdi. (İbrahim) dedi ki: “O beni doğru yola erdirmişken, siz benimle Allah konusunda çekişip tartışmaya mı girişiyorsunuz? Sizin O’na şirk koştuklarınızdan ben korkmuyorum, ancak Allah’ın benim hakkımda bir şey dilemesi başka. Rabbim, ilim bakımından her şeyi kuşatmıştır. Yine de öğüt alıp düşünmeyecek misiniz?”

“Hem siz, Onun haklarında hiç bir delil indirmediği şeyleri Allah’a ortak koşmaktan korkmazken, ben nasıl sizin şirk koştuklarınızdan korkarım? Şu halde ‘güvenlik içinde olmak bakımından iki taraftan hangisi daha hak sahibidir? Eğer biliyorsanız söyleyin.”

İman edip de imanlarına zulmü (şirki) bulaştırmayanlar var ya; işte güven onların hakkıdır. Doğru yolu bulmuş olanlar da onlardır.