25.04.2012 Basın Açıklaması

 

BASIN BİLDİRİSİ

PROF. DR. ABDÜLAZİZ BAYINDIR ŞEHRİMİZDE

İstanbul Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi İslâm Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı aynı zamanda Süleymaniye Vakfı Başkanı olan Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, “Kuran-Sünnet Bütünlüğü” konulu konferans vermek üzere “Kur’an Evi Derneği”nin davetlisi olarak 29.04.2012 pazar günü ilimize gelecektir.

1976–1997 tarihleri arası İstanbul Müftülüğünde Müftü Yardımcısı ve uzman olarak çalıştı. Bu süre içinde Fetva Kurulu Başkanlığı ve Şer’iyye Sicilleri Arşivi yöneticiliği yaptı. 1983–1993 yılları arasında “İslâmi İlimler Araştırma Vakfı’nın” ilmi toplantılarını düzenledi. “Şer’iyye Sicilleri Işığında Osmanlılarda Muhakeme Usulleri” teziyye 1984’de “İslâm Hukuku dalında” İlâhiyat Doktoru; İslâm İktisadıyla ilgili çalışmalarıyla da 1987 de Kelâm ve İslâm Hukuku Doçent, 2003 yılında “İslâm Hukuku” dalında Profesör oldu. 1993’de de “Süleymaniye Vakfı”nı kurdu ve halen vakfın başkanlığını yürütmektedir. 1997 yılında İstanbul Üniversitesinde İlâhiyat Fakültesinde öğretim üyesi oldu. Arapça, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

İlmi çalışmalarının ulusal medyanın ve kamuoyunun yakından tanıdığı, halen Kur’an çalışmalarına devam etmekte olun Bayındır, çalışmalarını aynı zamanda da sesli olarak www.kurandersi.com ile yazılı site “www.suleymaniyevakfi.org ve “www.fetva.net” ve yabancı dillerde yayında olan sitelerde yayımlamaktadır.