Kategori Arşivi: İnanç

Kur’an tek doğru yolu göstericidir

اَعُوذُ بِاللّٗهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيم  Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım بِسْمِ اللّٗهِ الرَّحْمَانِ الرَّحِيمِ İyiliği sonsuz, ikramı bol Allah’ın adıyla

Devamını oku »

Kur’an’dan hatırlatma

KUR’AN’DAN HATIRLATMA İnandığımızı söylemek yerine Kur’an’ın ne dediğini anlayarak onun dediği istikamete yönelmek hidayettir/kurtuluştur. Şeytan bizi, Kur’an adına oluşturulan dindarlığımızla yanıltmasın. Pişmanlığın hiçbir anlamının olmadığını iyi bilinmelidir.

Devamını oku »

Kur’anın aydınlığında

KUR’AN’IN AYDINLIĞINDA Eûzü billâhimine’ş-şeytâni’r-racîm. “De ki: “Dininizi Allah’a mı öğretiyorsunuz? Allah, göklerde ve yerde ne varsa hepsini bilir. Allah her şeyi bilmektedir.” Hucurat 49/16 “Ta, sin. Bunlar Kur’an’ın ve apaçık olan kitabın ayetleridir.” Neml 27/1 “İnananlara rehber ve müjdedir.” Neml 27/2 “Onlar ki namazı kılarlar, zekâtı verirler ve âhirete de kesin olarak inanırlar.” Neml 27/3 …

Devamını oku »

Kader konusu

KADER KONUSU (Eûzü billâhimine’ş-şeytâni’r-racîm) 1- ALLAH’IN KADER ÖĞRETİSİ; Kur’an’da kader kelimesi; takdir etmek/yapmak/oluşturmak (77/23, 10/5…), ölçü (her şeyin bir ölçüye göre yaratılması 54/49), ölçmek biçmek (74/18-23), kısmak (89/16), sahip olmak (48/21), gerekli güç/donanım/ölçü (17/30…), güç getirmek (21/87), kıymet (97/1-3), yemek kazanı (34/13), Allah’ın sıfatı (2/20…) gibi anlamlarda geçmektedir.

Devamını oku »

Muhammet (a.s.) Salât’ü-Selam getirmek

Allah Resulüne sevgi ve Muhammet Mustafa (AS)’a Salat’ü-Selam getirmek “Salât” kelimesi insan için kullanıldığında “ateşe odun atmak” fiilinden gelir. Bu ise bir destekleme eylemidir.

Devamını oku »

İslâm’ın temeli olan Allah inancı

İSLÂM’IN TEMELİ OLAN ALLAH İNANCI             Allah; zat, sıfat ve fiillerinde tek olan, mülkün var edicisi, yer, gökler ve içindekilerin sahibi, varlıklar üzerlerinde yaratılış gaye ve ölçülerini koyan, evren üzerinde tasarruf ve hükümranlığını asla paylaşmayan, ahiret aleminin de tek sahibi ve hükümdarıdır.

Devamını oku »

Rasulün çağrısına tabi olmak

RASULÜN DAVETİ Rasül elçidir. Rasül/elçi sadece elçiliği gereği vahyi insanlara duyurur, bu vahye insanları çağırır.

Devamını oku »

Allah’ın nebisine salatı/desteği

ALLAH’IN NEBİSİNE SALATI/DESTEĞİ “Salât” kelimesi destekleme eylemidir. Allah’ın Nebisine “Salât’ı” ise, Nebisini insanlar içinden seçerek onu elçilikle görevlendirmesidir.

Devamını oku »